.......... Keď som v Jaipure na druhý deň vyšiel ráno na ulicu, mesto ešte spalo. Nikde nikoho, nikto netrúbil, nekričal, neťahal ma za tričko, neponúkal tovar, nežobral... Ľudia ešte spali. Kto nemal dom, ustlal si na chodníku. Takých nebolo málo. Ležali poukladaní jeden vedľa druhého, ako obete nejakého nešťastia. Všetky obchody boli ešte zatvorené a dvere zakrývali zvlnené sťahovacie rolety.
Prvé, čo som stretol, boli kravy. Neboli roztrúsené po jednej v bláznivej premávke medzi autami ako cez deň. Dvadsať kráv kráčalo rozvážne prázdnou ulicou ako pouličný gang v americkom Bronxe. Biele, čierne, šedé, všetky s veľkými rohami. Zastavila ich až veľká kopa zelenej trávy, ktorú im niekto vysypal naprostred ulice.
Po kravách prichádzali na ulicu triediči. Chaos, ktorý nás spočiatku ohuroval, má svoje skryté pravidlá. Na uliciach Indie fungujú „prirodzené“ systémy dopravy, obchodu, ale napríklad aj triedenia a likvidácie odpadov. Keď prídete z našich zemepisných šírok do Indie, potrebujete si chvíľu zvykať na to, že sa všetko hádže na zem. Nehľadajte smetné nádoby! Máte šupy z banánov? – na zem. Šúpete pomaranč? - na zem. Zostane vám papierové vrecko? - na zem. Nedojete jedlo? – na zem. Všetko sa hádže na zem. Pri každom zahodenom odpadku sa postupne zastavia najskôr dojedači, potom kravy, potom zametači, potom triediči, zase kravy a nakoniec nakladači. Ako to funguje? Nedojete banán a bez váhania ho hodíte na zem. Ak na zahodený banán nenatrafí ako prvý žobrák (ktorý patrí medzi dojedačov), zje ho jedna z blúdiacich pouličných kráv. Keď sa ulice vyprázdnia, nastupujú zametači. S veľkými prútenými metlami pozametajú zapáchajúci odpad na kopy. Potom prichádzajú triediči. Vyzerajú horšie ako žobráci. Špinaví, roztrhané mastné šaty, brada, zápach moča. Premŕvajú sa v mazľavých haldách odpadu a vyberajú z kôp, čo sa dá ešte použiť alebo dojesť. Kopy odpadu sú príležitosťou aj pre kravy, ktoré nepohrdnú ani novinami. Práve kravy sú považované za najväčších spracovateľov odpadu v Indii (už len za to si zaslúžia byť uctievané). Kopa odpadu sa zmenšila. Nakoniec prichádzajú nakladači a na vlečku traktora naložia skutočne len to, čo už nikdy nikto nepoužije.