Egypt
Trhovníkov sa nestrasiete
Vrátili sme sa do Asuánu. Unavení, umorení z celodenného chodenia na silnom slnku. Ako zvyčajne, zašli sme hľadať odpočinok k brehom Nílu, ktorý má v Asuáne neopakovateľnú atmosféru. Pohľad na modrú hladinu, ktorú brázdia feluky so vztýčenými, bielymi plachtami, na zelené ostrovy obmývané vlnami, na zlatistú púšť, ktorá sa dvíha z protiľahlého brehu... Môžete prísť k Nílu sto krát – nikdy sa vám nezunuje.
Na feluke bez vetra
Níl v Egypte stratil už dávno svoju silu, moc. Obrala ho o ňu Asuánska priehrada. Napriek tomu stále očarúva prírodnými panorámami, scenériami pri západe slnka.
Dnes sa po ňom plavia prevažne luxusné, turistické lode. Je to príjemné cestovanie a pre väčšinu turistov jeden z najkrajších zážitkov z dovolenky. My sme sa tiež dali zlákať Nílom, ale na tradičný spôsob – s felukou.
Dnes sa po ňom plavia prevažne luxusné, turistické lode. Je to príjemné cestovanie a pre väčšinu turistov jeden z najkrajších zážitkov z dovolenky. My sme sa tiež dali zlákať Nílom, ale na tradičný spôsob – s felukou.
Do sveta mŕtvych
Západný breh Nílu a všetky jeho archeologické skvosty si treba poriadne užiť. Niet nadto prejsť všetko po svojich. Skoro ráno sme došli k Nílu. Okamžite sa na nás vyrojili desiatky mužov všetkých profesií: – Feluka mistr? Boat! Boat! Only ten. Taxi? Horse... – Otravní, hrozne otravní... Nedalo sa ich striasť. Agresívne dobiedzali, drzo, bez zábran. Prenasledovali nás na každom kroku, stále opakovali to isté, falošne sa usmievali.
Neobíďte Medínet Habu a Denderu!
Asi pol hodiny pešo od Údolia kráľovien smerom k Nílu sa rozkladá jeden z najkrajších egyptských chrámov – Medínet Habu. Je tragédiou, že ho všetky cestovné kancelárie obchádzajú, akoby v ňom sídlili zlí duchovia. Zavíta doňho len hŕstka nadšencov. Turisti ani nepomyslia, že v Luxore môže byť rovnako krásny a zachovaný chrám ako ospevovaný karnacký či luxorský.
Život pre smrť
Zlatým klincom Káhiry boli, sú a budú pyramídové polia. S prehliadkou pyramíd sme začali v 35 kilometrov vzdialenom Dahšúre. Toto pyramídové pole sa stalo miestom odpočinku faraónov 4.–12. dynastie. Pre tých, ktorým dynastie nič nehovoria – odrátajte si z kalendára 4500 rokov! V Dahšúre postavili spolu päť veľkých pyramíd. Kto by chcel tieto pyramídy navštíviť pred rokom 1996, mal smolu. Vstup zakázaný – vojenská zóna!
Pamiatky chradnú
Pred desiatimi rokmi som v Sakkáre vstúpil do Wenisovej pyramídy, ktorá vyzerala zvonku ako kopa štrku, no zvnútra to bola unikátna hrobka s nádherne maľovaným stropom predstavujúcim hviezdnu oblohu a ako prvá zo všetkých pyramíd mala na stenách staroegyptské texty. – Zatvorené! – oznámili nám zriadenci. – Prečo? – Pyramída sa začala prepadať.
Slnko ešte nezapadlo!
Síva. Tisíce vysokých zelených paliem obklopujú oázu, oddeľujú ju od mŕtvej púšte. Je malebná, akoby sa v nej zastavil čas. V samom srdci oázy sa nachádza najstaršia časť, zvaná Šali, ktorá turistov priťahuje najviac. Hlinené domy, ruiny stavieb sa driapu do kopca nad mestom, natisnuté jeden na druhom.